23.06.2023 | Małgorzata
Tłoczenie oleju na zimno - na czym polega?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Na czym polega tłoczenie oleju na zimno?
- W jakiej temperaturze tłoczy się olej na zimno?
- Czy olej tłoczony na zimno jest zdrowy?
Spis treści:
Dietetycy i specjaliści od zdrowego żywienia zgodnie powtarzają, że wybierając olej roślinny, najlepiej jest postawić na produkt tłoczony na zimno. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie on miał odpowiedni smak i zapach, a także zachowa swoje cenne właściwości i będzie prawdziwą skarbnicą kwasów tłuszczowych, witamin i składników odżywczych.
Co jednak kryje się pod pojęciem "tłoczenia na zimno" i jak dokładnie przebiega ten proces?
Co to znaczy olej tłoczony na zimno?
Olej tłoczony na zimno to inaczej olej, który jest pozyskiwany z roślin bez użycia zewnętrznego źródła ciepła ani substancji chemicznych. Oznacza to, że owoce lub nasiona zgniata się, aby oddzielić olej od reszty masy.
Do procesu tego wykorzystywane są różne narzędzia, a ich wybór zwykle podyktowany jest rodzajem surowca.
Dla przykładu:
- do tłoczenia oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego używa się maszyny do mielenia owoców lub nasion na pastę, a następnie wywiera się na nią nacisk za pomocą prasy mechanicznej lub wirówki,
- do tłoczenia oleju z cytrusów używa się maszyny do nakłuwania skórki i skrobania miąższu owocu podczas jego obracania.
Tłoczenie na zimno to zatem proces, który zastosować można w przypadku większości olejów roślinnych.
W ten sposób pozyskuje się między innymi oliwę z oliwek, olej z pestek winogron, czarnuszki, nasion słonecznika czy lnu.
Na zimno tłoczyć można także olej kokosowy, arachidowy i arganowy, a nawet wykorzystywane w kosmetyce olejki z dzikiej róży, głogu czy jodły syberyjskiej.
W jakiej temperaturze tłoczy się olej na zimno?
Wedle europejskich standardów żywnościowych o oleju tłoczonym na zimno można mówić wtedy, gdy temperatura nie przekracza 81°C.
Jednak im niższa temperatura, tym lepiej dla jakości oleju, ponieważ podgrzewanie niszczy cenne składniki odżywcze, witaminy i antyoksydanty.
Najbardziej optymalną wartością jest 35-40°C i takiego też przedziału trzymają się doświadczeni i świadomi producenci olejów roślinnych.
Dla porównania: podczas pozyskiwania olejów w klasycznym wydaniu, znanym z marketowych półek, temperatura dochodzi nawet do 300°C, przez co produkt końcowy w dużej mierze pozbawiony jest cennych dla zdrowia substancji.
Jakie są największe zalety oleju tłoczonego na zimno?
- w pełni zachowuje swoje prozdrowotne właściwości, a także naturalny smak i zapach
- zawiera dużo cennych dla organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych jak bogaty w kwasy omega 3 i omega 6
- jest cennym źródłem witamin A, D, E, K oraz przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed starzeniem i uszkodzeniem
- ma znacznie niższą zawartość substancji, które powodują powstawanie tzw. złego cholesterolu
- nie zawiera szkodliwych chemikaliów, które są stosowane podczas rafinacji olejów
Jak tłoczy się olej na zimno? Instrukcja krok po kroku
Skoro wiemy już, czym jest olej tłoczony na zimno i jakie są jego największe zalety, to czas na krótki opis całego procesu.
Mało kto bowiem wie, że olej na zimno można wytłoczyć również samodzielnie w domu.
Jak zatem wygląda cały proces krok po kroku?
- Oczyszczamy owoce lub nasiona wybranej rośliny (len, oliwki, czarnuszka, pestki winogron itp.), usuwając wszelkie powłoki, łupiny, piasek i inne niepożądane elementy.
- Owoce/nasiona mielimy na pastę za pomocą maszyny do mielenia lub nakłuwamy skórkę (np. oliwek) i zeskrobujemy miąższ z owocu.
- Wyciskamy olej z pasty lub miąższu przy pomocy prasy mechanicznej lub wirówki - proces ten jest dość długi i może minąć dużo czasu aż cały olej oddzieli się od reszty masy.
- Uzyskany olej można delikatnie przefiltrować, aby usunąć wszelkie pozostałości skórki, miąższu lub masy.
- Gotowy olej najlepiej przelać do szklanej, ciemnej butelki lub słoika, dobrze zakręcić i przechowywać w chłodnym, zacienionym miejscu.
Tłoczenie oleju na zimno to proces, który wymaga wprawy, cierpliwości i odpowiedniego sprzętu, jednak w tym przypadku gra jest warta świeczki.
W efekcie otrzymuje się bowiem produkt, który wyróżnia się znakomitym smakiem i aromatem, a do tego zachowuje pełnię swoich właściwości prozdrowotnych.
Jeśli natomiast nie mamy czasu ani ochoty na samodzielne tłoczenie oleju, to możemy skorzystać z oferty sprawdzonych producentów, najlepiej małych, rodzinnych manufaktur.
Źródła:
- European Food Safety Authority: Process contaminants in vegetable oils and foods
- Jarosz M., Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia
- Paweł Zagrodzki, Andrzej Starek, DIETETYCZNE ZNACZENIE OLEJÓW ROŚLINNYCH, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLV, 2012, 4, str. 1175–1182
- http://journal.pttz.org/wp-content/uploads/2015/02/04_Wroniak.pdf
- Oleje tłoczone na zimno – właściwości i zastosowanie - HelloZdrowie