Blog Zielony Nurt

Olej z wiesiołka na wzmocnienie serca

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co daje regularne spożywanie oleju z wiesiołka?
 • Czy olej z wiesiołka może mieć pozytywny wpływ na serce?

Olej z wiesiołka znany jest z korzystnego wpływu na kobiecy układ hormonalny. To jednak nie wszystko! Pozyskiwany z nasion wiesiołka dwuletniego olej to bogate źródło kwasu omega-6 i omega-3, aminokwasów, minerałów i witamin. Stosowany jest w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń – w tym również chorobach serca.

Olej z wiesiołka naturalny sposób na zdrowe serce

Olej z wiesiołka naturalny sposób na zdrowe serce

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Należą do niechlubnego grona chorób cywilizacyjnych, których źródeł możemy szukać w siedzącym trybie życia, długotrwałym stresie, źle zbilansowanej diecie oraz braku aktywności fizycznej.

Aby się przed nimi uchronić, należy zadbać o codzienną dawkę ruchu, a także zwrócić większą uwagę na to, co jemy. Naturalnym wsparciem w walce z chorobami układu krążenia jest codzienne spożywanie oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka zawiera:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe: linolowy (LA) i gamma linolowy (GLA),
 • fitosterole,
 • witaminy E i F,
 • białko bogate w aminokwasy siarkowe i tryptofan,
 • enzymy,
 • cynk, selen, magnez i wapń,
 • antyoksydanty.

Ze względu na bogactwo składników, wiesiołek jest jednym z olejów roślinnych, które warto na stałe włączyć do diety. Charakteryzuje się złocistym kolorem oraz delikatnym orzechowym smakiem, który świetnie komponuje się z potrawami.

Podczas zakupu warto postawić na olej z wiesiołka tłoczony na zimno, który zachowuje najwięcej dobroczynnych właściwości. Należy jednak pamiętać o zalecanej dobowej dawce spożycia, czyli 1,5-2,5 g dziennie w przypadku osoby dorosłej. 

W jaki sposób olej z wiesiołka wspiera układ krążenia?

Swój niezwykle cenny wpływ na zdrowie olej z wiesiołka zawdzięcza wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – stanowią one aż 80% składu oleju.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (WNKT), kwas linolowy i gamma-linolenowy (GLA) znane są ze swoich dobroczynnych właściwości w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Kwas GLA działa rozrzedzająco na krew, przez co zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz poprawia ciśnienie krwi.

Kwas linolowy LA zapobiega odkładaniu się cholesterolu LDL, obniża jego poziom, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby miażdżycowej i zawału serca.

Kwasy te produkowane są w organizmie w niewielkich ilościach, dlatego konieczne jest ich regularne spożywanie. Ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych, warto włączyć wiesiołek do codziennej diety, szczególnie gdy borykamy się z problemem nadciśnienia.

Olej z wiesiołka tłoczony na zimno

Regularne spożywanie oleju z wiesiołka:

 • wyrównuje stężenie cholesterolu we krwi,
 • wspomaga gospodarkę tłuszczową,
 • poprawia przepływ krwi w naczyniach,
 • zapobiega zakrzepom,
 • obniża ciśnienie,
 • działa korzystnie na naczynia krwionośne,
 • wzmacnia serce,
 • zapobiega zawałom, miażdżycy i chorobie wieńcowej.

Olej z wiesiołka na wzmocnienie serca - co na to nauka?

Liczne badania dowodzą, że suplementacja wiesiołka ma duży wpływ na poprawę działania układu krążenia – pomaga w leczeniu zapalenia żył, żylaków, choroby wieńcowej i nadciśnienia, wspiera w leczeniu i profilaktyce miażdżycy.

Dodatkowo zawartość minerałów w postaci wapnia i magnezu normalizuje pracę układu sercowo-naczyniowego i reguluje krzepliwość krwi. 

Co więcej, olej z wiesiołka może poprawiać wyniki serca również po zawale. Włączenie do diety wiesiołka poprawia wyniki EKG, profil lipidowy i biomarkery sercowe i procent agregacji płytek krwi.

Ze względu na hamowanie naturalnych przemian kwasu linolowego do kwasu y-linolenowego u osób powyżej 40 roku życia, raport WHO zaleca uzupełnienie diety o olej z wiesiołka, szczególnie w przypadku zagrożenia wystąpienia zmian miażdżycowych.

Wpływ wiesiołka na serce jest nieoceniony, a włączenie go do codziennej diety będzie kompleksowym wsparciem nie tylko w przypadku układu krążenia, ale również układu hormonalnego, leczenia stanów zapalnych skóry, wzmocnienia organizmu oraz poprawy kondycji włosów, skóry i paznokci.

Dla większej skuteczności olej z wiesiołka powinniśmy przyjmować w formie płynnej – bezpośrednio lub jako dodatek do sałatek, dressingów, jogurtu, twarogu, a także zup czy owocowo-warzywnych koktajli. 

Więcej o naszym oleju z wiesiołka tłoczonym na zimno przeczytasz tutaj >>

Źródła:

 1. Skoczyńska, R. Smolik, Wpływ kwasu gamma-linolenowego na wybrane wskaźniki zagrożenia miażdżycą na podstawie badań klinicznych nad preparatem Oeparol, „Zbiór prac I Sympozjum nt. Olej z nasion wiesiołka w profilaktyce terapii”, 1992\
 2. Kaźmierska Agnieszka, Gawor Ewa; Wpływ oleju z wiesiołka, 2015
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/ 24665356/
 4. Szczęsna, M. Ocena zdrowotna nasion z wiesiołka. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 1993, 44.2-3: 139-146

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty