27.04.2023 | Małgorzata
Olej z ostropestu - naturalna sylimaryna na wątrobę
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co jest źródłem pozytywnych mocy ostropestu?
- Jak olej z ostropestu wpływa na wątrobę?
Spis treści:
Ostropest plamisty to powszechnie spotykana, niepozorna roślina, wyglądem przypominająca oset. W przeciwieństwie do kłującego chwastu, jest ona jednak niezwykle cenna, bo posiada wyjątkowe właściwości lecznicze.
Wszystko za sprawą zawartej w ostropeście sylimarynie - naturalnemu antyoksydantowi, który pomaga chronić wątrobę i wspiera regenerację jej komórek.
Jeśli więc zmagasz się z niedogodnościami ze strony wątroby, chcesz poprawić jej stan lub wesprzeć jej prawidłowe funkcjonowanie to pomóc Ci w tym może Olej z ostropestu na wątrobę.
Problemy z wątrobą - nie czekaj aż będzie za późno
Wątroba to największy gruczoł w organizmie człowieka, odpowiadający za szereg niezwykle istotnych dla naszego życia i zdrowia funkcji.
Jedną z najważniejszych ról wątroby jest filtracja krwi i oczyszczanie jej z toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii.
To właśnie ten organ aktywnie wspiera metabolizm, pomaga nam uporać się z negatywnymi skutkami spożywania tłustych i wysoko przetworzonych posiłków, picia alkoholu, palenia papierosów czy brania niektórych leków.
Niestety z uwagi na pełnione przez siebie funkcje wątroba bardzo często bywa przeciążona, bo wielu z nas nie przestrzega zdrowej diety i folguje sobie z używkami.
W konsekwencji zaczynają nam dokuczać nieprzyjemne dolegliwości, jak kłucie pod żebrami, pojawiający się na języku żółty nalot i charakterystyczne plamy na skórze.
Co zatem robić, by nie dopuścić do takiej sytuacji?
Przede wszystkim postawić na zdrowy tryb życia, a dodatkowo wspierać wątrobę produktami z sylimaryną. Najlepiej w naturalnej i jak najmniej przetworzonej postaci, jak ma to miejsce w przypadku tłoczonego na zimno oleju z ostropestu plamistego.
Ostropest plamisty - źródło naturalnej sylimaryny
Ostropest plamisty to roślina znana już od starożytności i tak daleko sięgają też korzenie legendy o jej niemal magicznych, prozdrowotnych właściwościach.
Wedle historycznych przekazów nasiona ostropestu były szeroko wykorzystywane w ziołolecznictwie, szczególnie w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego. Wyciągi, napary i nalewki z ostropestu stosowano także jako naturalne leki na wątrobę.
Współczesne badania naukowe potwierdziły dobroczynne moce rośliny, a także wskazały ich źródło.
W czym więc tkwi prozdrowotny sekret ostropestu?
Zawiera on w sobie duże ilości witaminy K, E i C, garbniki, fitosterole i składniki mineralne, a ponadto ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Przede wszystkim jednak nasiona ostropestu kryją w sobie naturalną sylimarynę, która ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, odtruwające i żółciopędne.
Jak ostropest i zawarta w nim sylimaryna wpływają na wątrobę?
- wspomagają proces detoksykacji, poprawiając naturalną wydolność gruczołu
- pomagają regenerować komórki uszkodzonej lub przeciążonej wątroby (np. po spożyciu niejadalnych grzybów, wypiciu alkoholu, przyjęciu niektórych leków).
- zapewniają wsparcie w leczeniu marskości wątroby, przewlekłego zapalenia wątroby lub jej stłuszczenia.
Podsumowując: zawarta w ostropeście sylimaryna to niezwykle cenna substancja, która działa regeneracyjnie na komórki wątrobowe, hamuje wytrącanie się złogów i kamieni żółciowych, działa rozkurczowo i stabilizuje błony komórkowe.
Jest więc naturalnym wsparciem wątroby w jej codziennej pracy, a także remedium na wiele dotykających ją problemów.
Jeśli więc chcesz, aby Twoja wątroba funkcjonowała bez zarzutu to możesz profilaktycznie stosować olej z ostropestu plamistego, pijąc lub dodając do potraw 2 jego łyżeczki dziennie.
Więcej o naszym oleju z ostropestu tłoczonym na zimno przeczytasz tutaj >>