Blog Zielony Nurt

Olej z czarnuszki w leczeniu tarczycy i choroby Hashimoto

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Co to jest Hashimoto?
  • Olej z czarnuszki na Hashimoto?
  • Olej z czarnuszki na Hashimoto dawkowanie?

Na choroby tarczycy, w tym Hashimoto, cierpi coraz więcej osób. Jak się okazuje, chorym borykającym się z przykrymi dolegliwościami ulgę przynosi naturalny olej z czarnuszki tłoczony na zimno. Które schorzenia łagodzi i z czego wynikają jego właściwości? 

Olej z czarnuszki w leczeniu tarczycy i choroby Hashimoto

Czym jest i jak objawia się choroba Hashimoto?

Choroba Hashimoto, znana także jako przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, to schorzenie, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę, prowadząc do jej powolnego niszczenia.

W wyniku tego tarczyca może stopniowo tracić zdolność do produkcji wystarczającej ilości hormonów, co może prowadzić do jej niedoczynności. 

Osoby z chorobą Hashimoto skarżą się na zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry, obniżenie nastroju oraz problemy z koncentracją.

Ulgę i złagodzenie przykrych objawów chorób tarczycy może przynieść olej z czarnuszki tłoczony na zimno.

Olej z czarnuszki - naturalne wsparcie pracy tarczycy

Olej z czarnuszki, pozyskiwany z nasion rośliny zwanej także czarnym kminkiem, ma długą historię stosowania w medycynie ludowej i tradycyjnej.

Bogaty jest w cenne składniki, takie jak fitosterole, kwas linolowy, kwas oleinowy, a przede wszystkim tymochinon, który posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Dobroczynny wpływ oleju z czarnuszki na tarczycę i łagodzenie objawów choroby Hashimoto udowodniono m.in. badaniami, których efekty opublikowane zostały w 2016 roku w czasopiśmie „BMC Complementary and Alternative Medicine”.

Wynika z nich, że regularne zażywanie oleju z czarnuszki redukuje masę ciała, wskaźnik BMI oraz obwód talii.

Co więcej, znacznie zmniejsza stężenie hormonu TSH oraz przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej, a także zwiększa stężenie trijodotryroniny T3.

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno pozwala ustabilizować poziom hormonu TSH przy niedoczynności i nadczynności tarczycy, łagodzi stan zapalny (związany z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy) oraz zmniejsza ryzyko pojawienia się guzków na tarczycy. 

Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – jak stosować?

Olej czarnuszki przy chorobach tarczycy można stosować na różne sposoby, w zależności od preferencji i dostępności produktu:

Doustnie:
Najczęściej udostępniany jest w postaci płynnej w butelkach lub w formie kapsułek.

Można go spożywać doustnie, zgodnie z zaleceniami producenta lub zgodnie z dawką zalecaną przez lekarza.

Zazwyczaj w przypadku osób dorosłych rekomenduje się spożywanie około 1 łyżki zimno tłoczonego oleju dziennie.

Stosowanie zewnętrzne:
Można go również stosować miejscowo na skórę w obszarze tarczycy delikatnie wmasowując w skórę i pozostawiając na kilka godzin lub na noc.

W diecie:
Dodawanie go do codziennej diety może być łatwym sposobem na korzystanie z jego potencjalnych korzyści dla zdrowia.

Można skropić nim świeże pomidory i inne warzywa w sałatce czy na kanapce, a także te przygotowane na grillu.

Jest on również świetnym dodatkiem do zup (nie wolno dodawać go jednak do dań bardzo gorących), past, dań z kaszy lub ryżu.

Można wypijać odpowiednią dawkę oleju prosto z łyżeczki lub z dodatkiem soku owocowego, miodu czy soku z cytryny. 

Olej z czarnuszki stanowi cenne wsparcie dla zdrowia tarczycy, szczególnie w przypadku choroby Hashimoto.

Jego właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie funkcji tarczycy. Ważne jest, aby pamiętać, że olej z czarnuszki nie jest lekiem i nie zastępuje tradycyjnego leczenia choroby Hashimoto.

Osoby z chorobami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem i stosować zalecenia dotyczące leczenia oraz monitorować stan zdrowia podczas stosowania oleju z czarnuszki jako dodatkowego wsparcia.

Źródła:

  • https://mamhashi.pl/zastosowanie-czarnuszki -w-terapii-choroby-hashimoto/
  • https://portal.abczdrowie.pl/badania-kliniczne -wykazaly-ze-nasiona-kminku- moga-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy
  • Farhangi MA, Dehghan P, Tajmiri S, Abbasi MM. The effects of Nigella sativa on thyroid function, serum Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) – 1, Nesfatin-1 and anthropometric features in patients with Hashimoto’s thyroiditis: a randomized controlled trial. BMC Complement Altern Med. 2016;16(1): 471.

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty