Blog Zielony Nurt

Olej rydzowy – Eliksir zdrowia z lnianki siewnej

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak wykorzystać Olej Rydzowy w kuchni? 
  • Jakie właściwości prozdrowotne wykazuje olej rydzowy?
  • Co daje regularne spożywanie oleju rydzowego?
  • Jak stosować olej rydzowy z lnianki w kosmetyce?

Olej rydzowy, wytwarzany z jednej z najstarszych uprawnych roślin oleistych w Europie, jeszcze kilkanaście lat temu królował na polskich stołach, szczególnie na terenie Wielkopolski.

Często dodawany był do regionalnych potraw i ceniony za swoje prozdrowotne właściwości.

Trochę zapomniany i zastąpiony przez bardziej popularny olej rzepakowy, olej z lnianki dziś znów coraz częściej pojawia się w naszych kuchniach.

Olej Rydzowy z Lnianki tłoczony na zimno Zielony Nurt

Choć nazwa oleju rydzowego jednoznacznie przywodzi na myśl popularny gatunek grzybów leśnych, to jednak nie on stanowi źródło złocistego płynu.

Olej tłoczony jest z nasion lnianki siewnej, które charakteryzują się rdzawym kolorem – stąd skojarzenie z rydzami.

Sam olej ma czerwonobrunatną, złocistą lub złocistozieloną barwę, w zależności od wykorzystanej odmiany lnianki.

Tym, co zdecydowanie wyróżnia olej rydzowy spośród innych, jest jego lekko korzenny, orzechowy smak i aromat, w którym można wyczuć gorczycę i cebulę, dzięki czemu nadaje potrawom wyrazisty charakter.

Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kasz, makaronów, ziemniaków, sałatek, surówek, sosów, a także do ryb (w szczególności śledzi), mięs czy pieczywa.

Zdrowotne właściwości oleju z lnianki

Olej rydzowy, chociaż nie należy do najpopularniejszych, zdecydowanie zasługuje na uwagę ze względu na bogactwo witamin oraz zawartość aż 90% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT.

Ponad połowa z nich to kwasy omega-3 i omega-6, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Regularne spożywanie oleju z lnianki:

  • wspiera układ krążenia,
  • obniża ciśnienie tętnicze,
  • zapobiega miażdżycy, udarom mózgu i zawałom serca,
  • wzmacnia odporność,
  • wspomaga pracę wątroby,
  • wspiera redukcję złego cholesterolu, obniża ciśnienie krwi,
  • poprawia samopoczucie, pamięć i koncentrację,
  • wpływa pozytywnie na jakość widzenia.

Co więcej, olej z lnianki zawiera duże ilości witaminy E, A oraz witamin z grupy B i lecytyny, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników, hamując procesy starzenia oraz zmniejszając ryzyko powstawania chorób nowotworowych.

Włączenie oleju rydzowego do swojej diety może stanowić nieodzowne wsparcie w walce z otyłością, cukrzycą, chorobami wzroku, a nawet artretyzmem czy alergią.

Olej Rydzowy z Lnianki tłoczony na zimno Zielony Nurt

Olej rydzowy – zdrowie wsparcie na zewnątrz

Olej z lnianki wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale również wygląd.

Ze względu na wysoką zawartość witaminy E, zwaną witaminą młodości, olej stanowi świetnie wsparcie w codziennej pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Stosowany zewnętrznie może opóźniać procesy starzenia, odżywiać, ujędrniać i regenerować skórę.

Olej rydzowy można nakładać bezpośrednio na skaleczenia, oparzenia, podrażnienia czy drobne zmiany skórne, ponieważ łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie ran.

Podczas codziennych zabiegów kosmetycznych warto dodać kilka kropel oleju rydzowego do kremu, maseczek lub nałożyć bezpośrednio na skórę.

Pomoże on odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową, a także odżywić, wygładzić i uelastycznić skórę.

Olej z lnianki zapobiega utracie wody oraz świetnie nawilża, dlatego najlepiej sprawdzi się przy suchej skórze. Z powodzeniem możemy go również wykorzystać do olejowania włosów, nakładając go na całą długość lub zniszczone końcówki. 

Olej rydzowy to prawdziwy eliksir, który dba o nasze zdrowie zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Aby móc w pełni cieszyć się jego właściwościami, oleju z lnianki nie należy podgrzewać, a po otwarciu koniecznie powinno przechowywać się go w lodówce.

Podczas zakupu warto zwrócić uwagę, czy olej jest tłoczony na zimno i nierafinowany, ponieważ taki właśnie zachowuje najwyższą jakość oraz niezwykły smak.

Źródła:

  1. Walczak Z., Starzycki M., Ocena profilu kwasów tłuszczowych w olejach tłoczonych na zimno w kontekście rekomendacji ich w żywieniu osób aktywnych fizycznie, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2013, nr 3
  2. Kurasiak-Popowska D., Lnianka siewna – roślina historyczna czy perspektywiczna? Fragm. Agron. 36(2) 2019, 42-54
  3. Kijak, E.: „Olej rydzowy.”, Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, 2012, 2
  4. Kurasiak-Popowska D., Stuper-Szablewska K., Nawracała J.: „Olej rydzowy jako naturalne źródło karotenoidów dla przemysłu kosmetycznego.”, Przemysł Chemiczny, 2017, 96(10)/2077-2080

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty