Blog Zielony Nurt

Jaki olej wybrać dla osoby starszej?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki olej wybrać dla seniora?
 • Które oleje tłoczone na zimno mają najlepszy wpływ na zdrowie?

Jesień życia to czas, w którym szczególnie warto zadbać o swój organizm, aby nadal czerpać z niego pełnymi garściami i realizować swoje dotychczasowe pasje. Obok aktywności fizycznej  i umysłowej, zatroszczmy się także o dietę.

Choć powinna uwzględniać indywidualne potrzeby, warto uzupełnić ją o odpowiednie źródło zdrowych tłuszczów. Które rodzaje olejów roślinnych włączyć do swojego codziennego menu?

Jaki olej tłoczony na zimno wybrać dla seniora?

Olej roślinny i jego wpływ na zdrowie seniora

Wybierając olej roślinny trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę obecny stan zdrowia, alergie pokarmowe, indywidualne preferencje kulinarne czy ewentualne cele żywieniowe wyznaczone przez lekarza. 

Na przykład: na problemy z sercem zaleca się unikanie olejów nasyconych i trans tłuszczów, a zamiast tego korzystanie z olejów bogatych w tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone. 

Osoby z cukrzycą mogą mieć zwiększone ryzyko chorób serca, dlatego istotne jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi poprzez odpowiednią dietę. Seniorzy z problemami trawiennymi mogą natomiast potrzebować olejów, które są łatwo przyswajalne i nie drażnią żołądka.

Oleje roślinne to bogactwo witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Ich włączenie do diety przyniesie dużo dobrego:

 • zmniejszy ryzyko chorób serca;
 • obniży poziom "złego" cholesterolu (LDL) we krwi;
 • poprawi elastyczność naczyń krwionośnych i stabilność rytmu serca;
 • zmniejszy ryzyko demencji i utrzyma na dłużej ostrość umysłu;
 • zredukuje zaparcia i problemy z wchłanianiem składników odżywczych;
 • utrzyma elastyczność skóry;
 • zmniejszy stany zapalne w stawach;
 • ułatwi kontrolowanie wagi ciała.

Najlepsze oleje roślinne dla osób 60+

Do codziennej diety warto włączyć:

Olej rzepakowy

Olej rzepakowy jest jednym z najpopularniejszych olejów roślinnych na rynku. Jest to doskonałe źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezwykle korzystne dla zdrowia seniorów, szczególnie jeśli chodzi o wsparcie pracy serca i obniżenie poziomu cholesterolu. 

Olej lniany

Olej lniany jest źródłem kwasu alfa-linolenowego (ALA), co jest cenne dla osób 60+, którzy nie spożywają ryb morskich. Kwasy Omega-3 mają natomiast korzystny wpływ na zdrowie serca, układu nerwowego oraz stan zapalny organizmu. 

Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka jest bogatym źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA), który może pomóc w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Niektóre badania sugerują, że GLA może również korzystnie wpływać na zdolność koncentracji i funkcje mózgu oraz na zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i zmniejszenie ryzyka chorób serca.

Olej z czarnuszki 

Olej z czarnuszki zawiera składniki aktywne, takie jak tiochromany i nigellina, które wykazują działanie przeciwzapalne. Ma właściwości wzmacniające odporność oraz wykazuje korzystny wpływ na zdrowie serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

Olej z rokitnika

Olej z rokitnika jest bogatym źródłem składników odżywczych - rokitnik jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C spośród wszystkich owoców i roślin. Zawiera także antyoksydanty, takie jak beta-karoten, witaminę E i flawonoidy, które zapobiegają procesom starzenia się organizmu.

Badania sugerują, że spożycie oleju z rokitnika może złagodzić niektóre problemy układu pokarmowego, takich jak zgaga, wrzody lub zaparcia. Olej z rokitnika może też działać łagodząco na błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Olej z ostropestu

Olej z ostropestu znany jest ze swojego korzystnego wpływu na zdrowie wątroby. Zawiera substancje, takie jak sylimaryna, które wykazują właściwości przeciwzapalne. Ma także wpływ na poprawę procesów trawiennych i przyswajanie składników odżywczych. Jest przy tym bogaty w antyoksydanty, które pomagają w zwalczaniu wolnych rodników i przyczyniają się do spowolnienia procesów starzenia się organizmu.

Olej z pestek dyni

Olej z pestek dyni jest bogaty w witaminy E i K, minerały, jak magnez, cynk i miedź oraz przeciwutleniacze. Badania wykazują, że olej z pestek dyni wspiera zdrowie prostaty u mężczyzn. Zawiera on fitosterole, które mogą pomóc w zmniejszeniu objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH) i poprawić funkcję układu moczowo-płciowego.

Olej konopny

Olej konopny jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które pomagają w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego, poprawiają zdolność koncentracji oraz łagodzą stany zapalne w organizmie. Olej zawiera także kannabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD), które wykazują właściwości przeciwzapalne. Składniki odżywcze zawarte w oleju konopnym pomagają w łagodzeniu zaparć i niestrawności m.in. ze względu na zawartość błonnika.

Olej arachidowy

Olej arachidowy jest bogatym źródłem tłuszczów jednonienasyconych i wielonienasyconych, takich jak kwas oleinowy i kwas linolowy, które są ważne dla ogólnego zdrowia i funkcji organizmu, w tym dla układu kostnego i układu nerwowego.

Dla osób w jesieni życia, które mogą mieć problemy z utrzymaniem masy ciała lub wymagają większej ilości kalorii ze względu na spowolnienie przemiany materii w starszym wieku, olej arachidowy może dostarczyć cennych kalorii i energii. Jest też źródłem białka roślinnego, które może być szczególnie korzystne dla osób wybierających dietę roślinną lub potrzebujących dodatkowego źródła białka.

Wybór odpowiedniego oleju i włączenie go do codziennej diety ma istotne znaczenie w poprawie zdrowia i jakości życia. Pamiętajmy jednak, że oleje powinny stanowić jedną z wielu części zrównoważonej diety. Dopiero w połączeniu z różnorodną żywnością i aktywnością fizyczną, olej roślinny może przyczynić się do utrzymania zdrowia i dobrej kondycji przez długie lata.

Źródła:

 • https://www.ptfarm.pl/pub/ File/Bromatologia/ 2012/4/BR%204-2012%20s.%201175-1182.pdf
 • https://www.mp.pl/pacjent/ dieta/aktualnosci/ 124848,korzysci-plynace-ze-spozycia-ryb-i-olei-roslinnych-u- osob-po-60-roku-zycia
 • https://www.medonet.pl/zdrowie,olej-rzepakowy ---wlasciwosci--zastosowanie,artykul,1726514.html
 • https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy /tluszcze-a-zywienie-osob-starszych/
 • https://pokochajolejrzepakowy.eu /jesc-osoby-starsze-korzystne-tluszcze/
 • https://pacjent.gov.pl/diety/dieta-dash -kluczem-do-zdrowia-seniorow

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty