Blog Zielony Nurt

Dieta dr Budwig - zasady, zalecenia, stosowanie

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Na co pomaga dieta dr Budwig?
 • Jak długo stosować dietę dr Budwig?
 • Jak zrobić pastę dr Budwig?
 • Co to znaczy Olej Lniany Budwigowy?

Odpowiednio skomponowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia każdego człowieka - bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną.

Kiedy jednak zmagamy się z poważniejszą chorobą lub nieprzyjemnymi dolegliwościami, to komponowanie codziennego menu wymaga większego skupienia i wysiłku, by dostarczyć organizmowi wszystkich, niezbędnych składników.

W takim przypadku dobrym pomysłem może być wybór diety dr Budwig.

Dieta dr Budwig - zasady, zalecenia, stosowanie

Dieta dr Budwig - jadłospis z olejem lnianym w roli głównej

Dieta dr Budwig, zwana także dietą olejowo-białkową, jest skomponowana w taki sposób, by posiłki gwarantowały nam codziennie odpowiedni dopływ witamin, węglowodanów i mikroelementów, a przede wszystkim - nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3.

To właśnie niedobór tych kwasów może bowiem leżeć być podwaliną wielu groźnych chorób, z nowotworami i chorobami cywilizacyjnymi na czele.

U podstaw diety dr Budwig leży więc regularne spożywanie chudego twarogu oraz wysokiej jakości oleju lnianego tłoczonego na zimno, który jest bogatym źródłem kwasów z grupy omega.

Innymi, istotnymi zaleceniami są: rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych, żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i substancje spulchniające, wyeliminowanie pieczywa, cukru, mięsa i produktów z białej mąki, a także całkowite odrzucenie używek.

Wszystkie składniki obecne w naszym jadłospisie powinny być natomiast maksymalnie ekologiczne i pochodzić ze sprawdzonych źródeł. 

Na co pomaga dieta dr Budwig?

Doktor Johanna Budwig, autorka diety olejowo-białkowej, była niemiecką biochemiczką, która w swojej pracy zajmowała się głównie tematyką nowotworów.

W oparciu o własne badania i obserwacje stworzyła ona zestaw zaleceń żywieniowych, których stosowanie może przeciwdziałać pojawieniu się wielu chorób lub też wspomagać proces leczenia.

Dieta dr Budwig dedykowana jest przede wszystkim osobom cierpiącym na nowotwory, ale zaleca się ją również w przypadku:

 • chorób naczyniowych,
 • alergii i dolegliwości skórnych,
 • cukrzycy,
 • wrzodów żołądka,
 • stłuszczenia wątroby,
 • stwardnienia rozsianego,
 • zakażeń pasożytniczych.

Płynące z diety korzyści zauważyć mogą także osoby z insulinoodpornością, nadciśnieniem tętniczym czy też podwyższonym poziomem glukozy we krwi.  

Co to znaczy olej lniany budwigowy i jak zrobić pastę dr Budwig?

Wiemy już, na jakie schorzenia pomaga dieta dr Budwig i jakie są jej najważniejsze zalecenia, zatem możemy przejść do praktyki.

Głównym bohaterem tej metody jest olej lniany, którego obecność gwarantuje dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki kwasów omega-3. Rekomendowanym produktem jest tutaj tzw. olej lniany budwigowy, czyli olej, który powstaje w wyniku tłoczenia „na zimno” dojrzałych nasion lnu zwyczajnego.

Tak wytwarzany produkt jest najbardziej naturalny, najzdrowszy i zawiera najwięcej cennych składników odżywczych, dlatego też właśnie ten wariant najlepiej wykorzystywać do zrobienia słynnej pasty dr Budwig.

Jaki jest na nią przepis?

Do przyrządzenia pasty dr Budwig potrzebujemy 6 łyżek oleju lnianego, tyle samo mleka, jogurtu i maślanki, a do tego 200 g chudego twarogu.

Wszystkie składniki należy zmiksować na gładką masę, a potem można dodać jeszcze miód, sok z cytryny lub inne dodatki.

Osoby zdrowe mogą jeść 2-3 łyżki pasty dziennie, np. na śniadanie w połączeniu z musli czy sosem do obiady, natomiast chorzy mogą zwiększyć dawkę i jeść nawet 6-8 łyżek pasty dr Budwig każdego dnia.

Przepis na Pastęa Budwigową z Olejem Lnianym podawaliśmy tutaj >>

Jak długo stosować dietę dr Budwig?

Dieta dr Budwig opiera się głównie na naturalnych, nieprzetworzonych produktach, dlatego stosować może ją każdy, kto chce poprawić stan swojego zdrowia - nie tylko osoby, zmagające się z nowotworami i innymi, poważnymi schorzeniami.

Warto jednak podejść do niej rozsądnie i spożywanie oleju lnianego budwigowego zacząć od mniejszych dawek, a potem systematycznie je zwiększać.

Dietę najlepiej stosować minimum przez pół roku, ale w praktyce z jej dobrodziejstw można korzystać przez całe życie.

Trzeba tylko pamiętać, że skuteczność metody w dużej mierze uzależniona jest od sposobu przyjmowania oleju.

W większych dawkach nie można spożywać go samodzielnie, ale w połączeniu z białkiem, czyli w formie wspomnianej wcześniej pasty dr Budwig. W przeciwnym razie można narazić się na problemy trawienne i bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc.

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty