Blog Zielony Nurt

Czym jest olejowanie włosów i dlaczego warto je robić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy warto olejować włosy?
  • Jaki olej do olejowania wybrać?
  • Krok po kroku jak olejować włosy?

Olejowanie włosów to prawdziwy hit w temacie pielęgnacji i dbałości o urodę. I choć metoda ta znana jest od dawna, to właśnie teraz przeżywa renesans swojej popularności.

Dlaczego? Ponieważ stanowi ona niezawodny sposób na zdrowe, lśniące i zadbane włosy.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z olejowaniem włosów, ale nie wiesz od czego zacząć, to w naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Olejowanie włosów ZielonyNurt

Co znaczy olejowanie włosów?

Zacznijmy od początku, czyli wyjaśnienia, czym jest olejowanie włosów. Pod tym pojęciem kryje się zabieg pielęgnacyjny, polegający na nakładaniu naturalnego oleju roślinnego na włosy i skórę głowy.

Po takiej kuracji kosmyki stają się gładkie, błyszczące i lepiej odżywione, a do tego łatwiej je rozczesać, przestają się plątać i puszyć.

Ponadto olej chroni również łodygę włosa przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak wysoka temperatura, promieniowanie UV, mróz, wiatr czy słona woda. 

Czy olejowanie włosów jest skuteczne?

Olejowanie włosów to zabieg, który cieszy się olbrzymią popularnością z dwóch powodów. Po pierwsze - można wykonywać go samodzielnie, we własnym domu.

Po drugie - jest to metoda niezwykle skuteczna, a jej efekty widać bardzo szybko. Zwykle już po pierwszej aplikacji oleju włosy stają się gładsze, łatwiej je rozczesać i okiełznać, a przy regularnym stosowaniu kondycja fryzury zbliża się do perfekcji. 

Dlaczego olejowanie jest dobre dla włosów?

  • wzmacnia i odżywia łodygi włosa,
  • ułatwia rozczesywanie,
  • zapobiega plątaniu, elektryzowaniu i puszeniu się włosów,
  • wygładza włosy i nadaje im blask,
  • odżywia i nawilża skórę głowy,
  • zapobiega rozdwajaniu się końcówek,
  • reguluje wydzielanie sebum,
  • chroni włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Aby jednak rzeczywiście móc cieszyć się efektami kuracji, należy znaleźć odpowiedni dla siebie olej, a do tego wiedzieć, jak poprawnie stosować olejki do włosów.

W zależności od indywidualnych potrzeb można bowiem modyfikować przebieg kuracji, np. wydłużając czas trzymania olejku na włosach, zmieniając olej na inny lub modyfikując jego ilość. 

Olejowanie włosów ZielonyNurt

Jaki olej do olejowania włosów?

Zabieg olejowania włosów przeprowadzić można właściwie każdym olejem roślinnym, jednak znalezienie właściwego produktu przełoży się na efekty końcowe.

Przed sięgnięciem po konkretny olej warto więc określić, czy nasze włosy są:

  • suche, normalne czy mają skłonności do przetłuszczania,
  • naturalne, farbowane czy rozjaśnianie,
  • nisko-, średnio- czy wysokoporowate.

Spośród wymienionych wyżej cech największe znaczenie ma porowatość włosów, czyli stopień odchylenia ich łuski od rdzenia:

  1. Włosy niskoporowate zwykle są gładkie, mocne i trudno je zniszczyć, ale z drugiej strony - słabo chłoną cenne składniki z kosmetyków. W ich przypadku dobrze sprawdzą się oleje o małych cząsteczkach, jak olej kokosowyolej lniany (w tym budwigowy) i olej słonecznikowy, a także wszelkiego rodzaju masła, np. shea czy kakaowe.
  2. Włosy średnioporowate charakteryzują się lekko rozchyloną łuską, przez co są podatne na rozdwajanie i elektryzowanie, mogą być też szorstkie i matowe. Do olejowania takich kosmyków warto zastosować oleje jednonienasycone i półwnikające, jak olej rzepakowy, winogronowy, z olej pestek moreli, orzechów laskowych lub awokado.
  3. Włosy wysokoporowate łatwo ulegają przesuszeniu, bywają matowe i szorstkie w dotyku, mają też skłonność do puszenia. Olejowanie takich kosmyków powinno odbywać się z wykorzystaniem olejów wielonienasyconych o dużych cząsteczkach, jak olej z pestek winogron, olej z czarnuszkiolej z wiesiołka czy słodkich migdałów.

Jak najlepiej olejować włosy?

Przejdźmy więc od teorii do praktyki i sprawdźmy, jak stosować olejki do włosów.

Można to robić na kilka sposobów:

  • aplikując olej na mokre włosy (na całej ich długości) i pozostawiając go na minimum 20 minut, a najlepiej na całą noc,
  • nakładając olej na sucho, najczęściej tylko na końcówki włosów,
  • metodą "rosołową", czyli zanurzając włosy w misce z olejem wymieszanym z wodą,
  • dodając olej do ulubionej odżywki lub serum do włosów.

Dobór metody olejowania włosów zależy od indywidualnych preferencji.

Na początku swojej przygody z tym zabiegiem najlepiej przetestować różne opcje i wybrać tę, która będzie dla nas najbardziej optymalna.

Zarówno pod względem efektów, jak i techniki czy pracochłonności.

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu lub nasze włosy nie wymagają gruntownej naprawy, to dobrym wyborem będzie połączenie olejku z odżywką do włosów.

Kiedy natomiast chcemy mocniej zawalczyć o idealne włosy, najlepiej postawić na olejowanie na mokro i wykonywać ten zabieg 1-2 razy w tygodniu.

Jak olejować włosy na mokro krok po kroku?

  1. Zwilż włosy wodą, hydrolatem lub żelem z aloesu na całej ich długości (wraz z końcówkami).
  2. Odciśnij nadmiar wody (używając miękkiego ręcznika, bawełnianej koszulki lub ręcznika papierowego).
  3. Równomiernie rozprowadź olej na wilgotnych włosach.
  4. Zwiąż włosy i je zabezpiecz (np. czepkiem lub bawełnianą koszulką).
  5. Olej na włosach możesz trzymać od 15 minut do nawet kilku godzin (można zostawić go na całą noc).
  6. Dokładnie zmyj olej z włosów, używając dobrej jakości szamponu.
  7. Wysusz włosy i układaj je tak, jak lubisz.

Olejowanie włosów na mokro krok po kroku ZielonyNurt

Lśniące, gładkie i doskonale układające się włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety z uwagi na indywidualne predyspozycje, jak struktura włosów i ich skłonność do określonych zachowań, niewiele pań jest zadowolonych z kondycji swojej fryzury.

Jeśli dodamy do tego niekorzystny wpływ wysokiej temperatury z suszarek, lokówek czy prostownic, przeciążenie niewłaściwymi kosmetykami, szkodliwe działanie wiatru, słońca i twardej wody, to w efekcie otrzymujemy płaskie, przesuszone i pozbawione blasku kosmyki.

Czy to jednak oznacza, że dla włosów nie ma już ratunku?

Zdecydowanie nie, bo remedium na wszystkie te problemy jest regularne olejowanie włosów.

Wybrane dla Ciebie

Polecamy produkty